Měsíc s koronavirem v uzavřených zařízeních

0

Tuhle větu si budu pamatovat do konce života – V sobotu 14.3.2020 v šest hodin ráno se zavřely všechny hospody, bary a restaurace, od pondělí 16.3.2020 se uzavírají všechna ubytovací zařízení a pro Čechy platí plošný zákaz vycestovat ze země a pro cizince do země vstoupit.

Jsme měsíc s koronavirem v uzavřených zařízeních, ze všech stran se ozývá umíráček cestovního ruchu a každým dnem je silnější a silnější.

Všemožné zaměstnavatelské a odborné asociace a instituce, organizace a narychlo stmelené uskupení žádájí ty, které jsme v dobrém volili, aby nám, čtvrt milionu lidí pracujících v cestovním ruchu s ročním odvodem více než 125 miliard korun do veřejných rozpočtů, konečně dali jasné stanovisko a společný plán záchrany cestovního ruchu. Podle státní agentury CzechTourism tvoří odvod cestovního ruchu významné tři procenta z hrubého domácího produktu České republiky.

A to vskutku není málo…

Titulky a výkřiky typu „Cestovní ruch krvácí“, „Cestovní ruch patří nepochybně k nejpostiženějším ekonomickým odvětvím epidemií“, „S faktickou paralýzou se potýká odvětví pohostinství a turistického ubytování“ nebo „Největší propad spotřeby v cestovním ruchu pocítí Praha“ se setkáváme téměř denně, ale smysluplná odezva nepřichází.

Není to náhodou tím, že cestovní ruch ve své podstatě vlastně nemá „vládního zástupce“? Podívejme se do světa a zjistíme, že cestovní ruch hraje doslova prim a má své vládní zmocněnce. Nebyla by už konečně příležitost k uznání cestovatelského průmyslu a s ním návazných odvětví?

A nebylo by vhodné v souvislosti s končícím období Koncepce státní politiky cestovního ruchu v ČR na období 2014 – 2020 něco udělat? Třeba důsledně naplnit hned úvodní větu – Výsledkem aplikace nové strategie bude vytvoření chybějícího systému řízení cestovního ruchu včetně jeho dlouhodobého financování …

 

Comments are closed.