Komunikace

Co všechno obsahuje komunikace?

Když se zeptáte hostů, kde se o vašem zařízení dozvěděli, majoritní podíl klientů vám odpoví jednoduše – na internetu. Pro marketingové účely však tato odpověď nestačí. Jak se rozšiřuje virtuální svět a jeho možnosti o nové služby, je potřeba znát a vědět, kde a odkud je největší podíl prezentace a cílového zájmu, odkud má hotel své konverze (rezervace, objednávky, odběry novinek, newsletterů apod.).

Hotelové internetové služby jsou i online a offline rezervační systémy jak globálního charakteru, tak vlastní ať již aktivní přímo na vlastních webových stránkách nebo formou affiliate programů, tj. tzv. booking engine – rezervačních rozhraní.

Aktivní internet v hotelu je dnes již téměř standardem, i když ve většině případů je instalován zdarma ve veřejných prostorech a je víceméně velmi pomalý. Čím je ubytovací zařízení větší a zejména poskytuje kongresové služby, je příjem internetu rozveden po celém hotelovém komplexu a bývá i poměrně svižný. Postupem času se přechází od kabelového připojení k WiFi. Tento trend bude i nadále pokračovat vzhledem k stoupající penetraci chytrých mobilních zařízení, jejich využívání jak k informovanosti, tak i k marketingu.

V rámci internetu jsou provozovány i nejrůznější internetové služby, tzv. apps programy a to nejen nejrůznější rezervační systémy, platební rozhraní, personifikovaná nastavení služeb a marketingové nabídky.

Hotelové internetové služby se hojně začínají využívat na recepcích a to především v již zmíněných rezervacích prostřednictvím rezervačních systémů, ale internetem je chápána i
e-mailová korespondence všeho druhu.

Využívání internetu v hoteliérství bude stoupat pomyslnou křivkou stejně jako rozvoj virtuálních služeb, je nutné si uvědomit, že stále stojíme na začátku. Prostřednictvím internetu se budou (a mnohde už provozuje) řídit dodavatelsko-odběratelské vztahy, ekonomické a analytické provozy a výstupy, technicko-provozní služby a stoupající marketing.

Buďte on-line a totéž dopřejte svým klientům, vyplatí se to!