Hledáme úspory

0

Dnes se očekává krásný slunečný den, a tak udělejte něco pro sebe a vaše zařízení. Pěkně ho navštivte, pusťte slunce a čerstvý vzduch dovnitř, ať se viry leknou a prchnou :), stejně jako možní „nenechavci“, aby viděli, že je v zařízení pohyb.

Když už jsme u toho větrání a oslunění prostor, zkontrolujte všechny místnosti, zda někde není zapnut nějaký přístroj, byť ve stand by režimu, zbytečně odebírá elektřinu. To platí u všech přístrojů, které nyní bez provozu nepotřebujeme.

Nyní je dost času na vlastní revizi používání elektro přístrojů. V mnoha provozovnách zbytečně celodenně svítí světla, a pokud už musí svítit, musí jich být tolik? Zkuste si v klidu bez přítomnosti lidí odzkoušet, zda by se mohlo právě na spotřebované elektřině svícením něco ušetřit. V následující době bude každá zbytečně utracená koruna hodně bolet.

Totéž platí pro topení. Máte prostory, které zbytečně topíte či přetápíte? Hřejí všechny radiátory stejnoměrně? Neuniká někde zbytečně teplo okny, dveřmi, velkými neodělenými prostory? Neprofukuje někde? Tohle můžete v klidu nyní zkontrolovat, je na to nejvhodnější doba.

Totéž platí o vodě, plynu, popřípadě dalších energiích. V běžném provozu jsou náklady za dodávané služby – energie největšími výdajovými položkami, ale na druhé straně také možností přijetí úsporných opatření. Každé zařízení je jiné, takže i možnosti opatření jsou individuální.

Stačí jen v klidu procházet místnost po místnosti, představit si běžný provoz, zastavit se a rozhlížet se, zapsat si poznámky a tuto cestu ještě minimálně jednou v budoucnu opakovat. Uvidíte, kolik najdete možností úspory. Nejen, že z toho budete mít sami radost, ale projeví se to i ve snížení nákladů.

Comments are closed.